Spring til hovedindhold

Forslag

Grønlands Politi

Nyhed

21. november 2022 13:44

35-årig dømt for drab i Aappilattoq

Kujalleq Kredsret afsagde torsdag dom i en sag mod en 35-årig mand, der stod tiltalt for at have dræbt en 36-årig mand i Aappilattoq i august sidste år.

Aappilattoq 2022

Tidlig lørdag morgen den 14. august 2021 modtog politiet i Qaqortoq en anmeldelse om, at en mand var blevet stukket med kniv. Da politiet ankom til gerningsstedet i Aappilattoq, blev en 36-årig mand fundet død på stuegulvet i lejligheden.

 

Retsmedicinske undersøgelser viste, at den 36-årige mand blandt andet var blevet stukket mindst 25 gange med flere køkkenknive i ryggen og i halsen. Efterforskningen pegede politiet på sporet af, at det var den nu 35-årige domfældte, der havde slået den 36-årige mand ihjel.   

 

På baggrund af politiets efterforskning besluttede anklagemyndigheden at tiltale den 35-årige mand for drab. Senioranklager Martin Strandby Nielsen, som førte sagen i kredsretten, udtaler:

 

”Der er tale om et meget voldsomt drab, hvor den afdøde er blevet udsat for adskillige stik på kroppen og i halsen. På baggrund af sagens grovhed har anklagemyndigheden nedlagt påstand om, at den tiltalte skulle idømmes mindst syv år og seks måneders anstaltsanbringelse.”

 

Skyldig i drab 

 

Torsdag afsagde Kujalleq Kredsret så dom i sagen. Her blev den tiltalte fundet skyldig i drabet og idømt syv år og seks måneders anstaltsanbringelse. Ud over drabet blev den tiltalte også dømt for databedrageri, da han havde brugt flere hævekort, der ikke tilhørte ham.
Senioranklager Martin Strandby Nielsen er tilfreds med dommen: 

 

”På baggrund af politiets grundige efterforskningsarbejde er der nu sat et punktum i denne utroligt brutale drabssag. Kredsrettens dom på syv år og seks måneders anstaltsanbringelse var det, jeg som minimum mente, at den tiltalte skulle idømmes. Derfor er jeg også tilfreds med, at kredsretten har valgt at følge den påstand.”

 

Begge parter har modtaget dommen. Der var under kredsrettens behandling af sagen nedlagt navneforbud.

 
 

27. juni 2025

Grønlands Politi

En 17 årig mand fremstilles i forbindelse med skyderi i Nuussuaq

Klokken 02.18 modtog Politiet i Nuuk en anmeldelse om, at der var blevet affyret skud i bydelen Nuussuaq i Nuuk og i aften fremstilles en person i sagen.

27. juni 2025

Grønlands Politi

Personer anholdt i forbindelse med skyderi i Nuussuaq

Klokken 02.18 modtog Politiet i Nuuk en anmeldelse om, at der var blevet affyret skud i bydelen Nuussuaq i Nuuk. Politiet har anholdt fem personer i sagen.

27. juni 2025

Grønlands Politi

55 årig kvinde død efter knivstik i Tasiilaq

En kvinde er afgået ved døden efter knivstik i Tasiilaq. En person er anholdt.