Spring til hovedindhold

Forslag

Grønlands Politi

Nyhed

20. januar 2025 15:54

46 årig idømt anbringelse i anstalt i 8 år for seksuelt misbrug af stedbarn

En 46-årig mand blev fredag i sidste uge idømt 8 års anstaltsanbringelse ved Qaasuitsup Kredsret for gennem en årrække systematisk at have misbrugt sin mindreårige steddatter seksuelt. Som led i dommen skal den domfældte også betale 200.000 kr. i godtgørelse for tort til den forurettede.

I sidste uge behandlede Qaasuitsup Kredsret i Ilulissat en grov sædelighedssag mod en 46-årig mand, der var tiltalt for at have begået seksuelle overgreb mod sin mindreårige steddatter i en bygd nær Upernavik i perioden fra 2014 og frem til 2023. Sagen startede op ved Grønlands Politi i maj 2024, hvor den forurettede blev videoafhørt. Efter videoafhøringen skred politiet til anholdelse, hvorefter gerningsmanden blev fremstillet i grundlovsforhør og tilbageholdt, hvilket han har været helt frem til dommen blev afsagt.

Anklager i Overgrebssektionen Alexander Stürup, som har ført sagen for kredsretten, udtaler: "Alle sager om seksuelle overgreb mod børn er per definition grove, da overgreb i barndommen påvirker den forurettede langt ind i voksenlivet. Heldigvis er der langt mellem sager, hvor det seksuelle misbrug har været så omfattende og stået på i så lang en årrække, som i denne sag.".

På grund af sagens grovhed argumenterede anklageren også for en meget lang anstaltsanbringelse, hvilket retsformanden og de to domsmænd erklærede sig enige i og udmålte 8 års anbringelse i anstalt. Til sammenligning udmåles der efter grønlandsk retspraksis almindeligvis 7 år for manddrab.

Anklageren udtaler videre: "Grønlands Landsret har tilbage i 2021 slået fast, at foranstaltningsniveauet i sager om overgreb mod børn ikke skal begrænses af foranstaltningsniveauet i drabssager. Derfor er det anklagemyndighedens holdning, at vi i de groveste sager skal bruge den foranstaltningsramme på 10 år, som kriminalloven rummer. Jeg er derfor tilfreds med, at kredsretten har udmålt 8 år i denne sag, hvilket ligger over det niveau, som vi tidligere har set i lignende sager".

Foruden anstaltsanbringelsen skal den domfældte betale 200.000 kr. i godtgørelse for den tort, som den forurettede har lidt som følge af overgrebene.

I samråd med sin forsvarer modtog den domfældte kredsrettens dom, som dermed er endeligt afsluttet. Den domfældte blev fortsat tilbageholdt efter dom med henblik på afsoning.
 

2. september 2025

Grønlands Politi

Politiet indstiller SAR operation i Upernavik

Eftersøgningen af en 17 årig ung mand, der har været meldt savnet siden lørdag morgen indstilles.

1. september 2025

Grønlands Politi

Politiet efterforsker et mistænkeligt dødsfald i Ittoqqortoormiit som drab

Lørdag morgen modtog Grønlands Politi en anmeldelse om en dødfunden person i Ittoqqortoormiit. Sagen efterforskes nu som et drab.

11. august 2025

Grønlands Politi

Politiet efterforsker mistænkeligt dødsfald som drab

Torsdag den 7. august modtog Grønlands Politi en anmeldelse om en livløs person på en adresse i Nuuk. Sagen efterforskes som drab.