Spring til hovedindhold

Forslag

Grønlands Politi

Nyhed

17. december 2024 12:52

Paul Watson løsladt

Paul Watson løsladt efter Justitsministeriets afgørelse i sagen om udlevering.

Grønlands Politi har i dag forkyndt Justitsministeriets afgørelse af dags dato i sagen om udlevering for Paul Watson og dennes forsvarer.

 

Herefter er Paul Watson blevet løsladt kl. 08:46.

 

Grønlands Politi har ikke yderligere kommentarer. Eventuelle spørgsmål vedrørende afgørelsen bedes rettet til Justitsministeriet.


 

21. marts 2025

Grønlands Politi

22 årig mand dømt for drabsforsøg

Grønlands Landsret har de seneste tre dage behandlet ankesagen mod en 22-årig mand, der i marts 2024 begik røveri og forsøg på manddrab i forening med to andre mænd i Nuuk. Grønlands Landsret har idømt den 22-årige anstaltsanbringelse i 4 år og 6 måneder.

3. marts 2025

Grønlands Politi

Grønlands Politis årsstatistik for 2024 viser et fald i den samlede kriminalitet i Grønland

Grønlands Politi har nu udgivet årsstatistikken for 2024 og den viser overordnet set, at den samlede kriminalitet er faldet. Grønlands Politi modtog nemlig 574 færre anmeldelser af kriminallovsovertrædelser i 2024 sammenlignet med 2023.

24. februar 2025

Grønlands Politi

Grønlands Politi har igangsat et salg af politikutteren SISAK

Efter at have tjent Grønlands Politi gennem en lang årrække har Grønlands Politi besluttet, at politikutteren SISAK skal sælges. Salget af fartøjet er en del af Grønlands Politis samlede plan om modernisering af den maritime flåde. SISAK vil dog blive savnet efter at have løst adskillige vigtige opgaver.