Spring til hovedindhold

Forslag

Grønlands Politi

Nyhed

21. oktober 2024 12:29

2 personer fundet omkommet tæt på Oqaatsut

Vagtcentralen i Nuuk modtog i går anmeldelser om fundet af en jolle med skader og kort efter om fundet af 2 livløse personer tæt på bygden Oqaatsut.

Søndag formiddag den 20. oktober modtog vagtcentralen i Nuuk en anmeldelse om fundet af en jolle med skader i skroget. Kort herefter efter modtog vagtcentralen endnu en anmeldelse. Denne gang om fundet af 2 livløse personer ude på havet tæt på bygden Oqaatsut.

De to omkomne personer var begge midt i 40´erne. De er blevet identificeret og de pårørende er underrettet.

Politiets foreløbige efterforskning og undersøgelser tyder på, at der er tale om en ulykke.

Ligsyn skal konstatere dødsårsag på begge personer. Ligsynet forventes foretaget i løbet af i dag mandag den 21. oktober.
 

9. juli 2025

Grønlands Politi

Tidligere drabsmand idømt forvaring for endnu et drab

Grønlands Landsret har i dag stadfæstet Kujalleq Kredsrets dom fra 23. august 2024, hvor en 36-årig mand fra Qaqortoq blev idømt forvaring på ubestemt tid for et drab begået i februar 2023. Manden er tidligere dømt for et drab begået i 2012.

27. juni 2025

Grønlands Politi

En 17 årig mand fremstilles i forbindelse med skyderi i Nuussuaq

Klokken 02.18 modtog Politiet i Nuuk en anmeldelse om, at der var blevet affyret skud i bydelen Nuussuaq i Nuuk og i aften fremstilles en person i sagen.

27. juni 2025

Grønlands Politi

Personer anholdt i forbindelse med skyderi i Nuussuaq

Klokken 02.18 modtog Politiet i Nuuk en anmeldelse om, at der var blevet affyret skud i bydelen Nuussuaq i Nuuk. Politiet har anholdt fem personer i sagen.